U Subotici su danas, na platou ispred Sokolskog doma, položeni vijenci na spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću, a održana je i molitva. U ime Grada Subotice, gradonačelnika Stevana Bakića i svoje osobno ime, prisutnima se obratio pomoćnik gradonačelnika Srđan Samardžić koji je tom prilikom rekao, kako je lokalna samouprava i ove godine podržala inicijativu svih sekcija Udruge ratnih dobrovoljaca 1912.-1918., njihovih potomaka i štovatelja „Kralj Petar Prvi” da se 25. studeni – dan na koji je 1918. godine u Novom Sadu Velika narodna skupštinu Srba, Bunjevaca i ostalih Slavena iz Banata, Bačke i Baranje donijela Odluku o pripajanju Vojvodine Kraljevini Srbiji – u Subotici obilježava polaganjem vijenaca na spomenik Kralju Petru Prvom Karađorđeviću.

Podsjetio je,na današnji dan, prije 106 godina u Novom Sadu, Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slavena u Banatu, Bačkoj i Baranji donijela je Odluku o pripajanju Vojvodine Kraljevini Srbiji i da je u Rumi dan ranije, 24. studenog, donesena odluka da se Srijem izravno pripoji matici.

Naveo je da je kralj Petar Prvi htio biti istinski ustavni kralj Srbije i da su jednakost svih, pravda i vladavina prava, bili ideali koji su ga vodili.

„Bio je pravdoljubiv, skroman i pošten. Odan svojoj zemlji, svojim korijenima, pravi domoljub koji je svoj narod volio iskreno i duboko. Upamćen je po nadimku koji su mu od milja dali narod i vojska– ‘Čika Pera’, a zbog svojih zasluga i velikih vojnih pobjeda u Balkanskim ratovima i u Prvom svjetskom ratu, u srpskom narodu ostao je zapamćen kao – kralj Petar Prvi Osloboditelj”, rekao je Samardžić.
Dodao je da je kralj Petar Prvi vodio zemlju i narod kroz razdoblje burnih događanja početkom dvadesetog stoljeća, kroz dva Balkanska i Veliki rat, kasnije nazvan Prvi svjetski rat.

„Uvijek sa svojim narodom i vojskom, dijeleći i dobro i zlo, godinama pritisnut ali nikada se ne odvajajući od njih. Prolazeći iscrpljen golgotu albanskih gudura, od svojih suboraca gledan kao svjetionik, kao relikvija, kao simbol srpske države, hrabrosti, nepokolebljivosti i vjere u pobjedu, vjere u slobodu, u Boga, u Krista spasitelja, vjere u onaj dan Uskrsa srpske države koji je osvanuo 15. rujna 1918. godine kod Dobrog Polja, s probojem Solunskog fronta i početkom oslobađanja Srbije“, naglasio je Samardžić.
Naglasio je da je novonastala država, rođena 1. prosinca 1918. godine stvorena nakon tri teška i oslobodilačka rata – Prvog svjetskog i dva Balkanska, i da je Srbija tijekom tih šest ratnih godina, od 1912. do 1918, podnoseći ogromne žrtve, izgubila 1.247.435 stanovnika.
„U ratovima na Ceru, na Kolubari, na Mojkovcu, u albanskim planinama, na Krfu, na Solunskom frontu… nije se ginulo i umiralo samo za obranu svoga ognjišta i svoje slobode. Ginulo se i za oslobođenje i ujedinjenje sve neslobodne južnoslavenske braće kako bi se prvi put od dolaska na Balkan našli u istoj državi, pod istim krovom. ’Stari Kralj’ dočekao je i da vidi ostvarenje cilja kojem se pred svršetak Prvog svjetskog rata potpuno priklonio, stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, formirane 1. prosinca 1918. godine“, kazao je Srđan Samardžić.
Naša je dužnost i obveza, poručio je, da čuvamo sjećanje na pobjedu u tim ratovima i da odajemo počast našim slavnim precima koji su u borbi za svjetliju budućnost naše države dali ono najdragocjenije što imaju – svoje živote.
U ime lokalne samouprave i gradonačelnika Subotice Stevana Bakića vijenac na spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću položio je Srđan Samardžić. Vijence su položili i načelnik Sjevernobačkog upravnog okruga Bojan Šoralov i predstavnici Vojske Srbije, izaslanstvo Udruženja „Kralj Petar Prvi“ i predstavnici Bunjevačkog kulturnog centra, Besmrtnog puka Subotice, Zavičajne udruge „Hercegovina“ i Zavičajne udruge „Dalmacija“.
Spomenik kralju Petru Prvom, kralju Srbije od 1903. do 1918. u Subotici svečano je otkriven – 30. studenog 2021. godine. Bio je to iznimno važan dan za naš grad. U godini u kojoj je obilježeno stoljeće od smrti kralja Petra Prvog – a u povodu Velike narodne Skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slavena – Subotica je odala počast jednom od najomiljenijih i najskromnijih srpskih vladara i vojskovođa.